Kuidas valida elektriauto jaoks sobiv kodulaadija

07.06.2021 21:00
Särtsuautod muutuvad Eestimaa teedel üha populaarsemaks. Iga kuuga lisandub mitukümmend täiselektriautot. Praeguseks on neid arvel juba ligi 2000; lisaks veel suur hulk pistikhübriide.

Pidevalt suureneb ka mudelite valik, juba käesoleva aasta alguseski on müügile jõudnud mitmed uued elektriautod.

Iga sellist autot on vaja laadida. Erinevalt bensiini- ja diiselsõidukitest saab elektriautosid edukalt „toita“ kodus. Põhjamaades läbiviidud uuringud näitavad, et 75% laetavate autode kasutajatest laeb neid regulaarselt kodus. Niisiis on just kodulaadijad üheks olulisemaks tooterühmaks.

Mida tuleks silmas pidada kodulaadija valikul?

  1. Vali auto välja. Nende tarneaeg on üldjuhul kordades pikem kui laadijatel. Kui auto on valitud, uuri täpselt järgi, mis tüüpi laadijat see vajab (kõige olulisem: kas 1-faasilist või 3-faasilist). Kui autol on ette nähtud 1-faasiline laadimine, siis tuleks ka selline kodulaadija soetada. 3-faasilise laadija soetamine sel juhul mingit eelist ei anna; kiiremini sellest laadida ei saa.

  2. Tee selgeks, kui palju on sul kodus VABA elektrivõimsust, s.t. seda, mis jääb kodu muudest elektritarbijatest üle. Tihti räägitakse laadija otsingutel, kui suur on maja peakaitse, aga see ei ole üldse kõige olulisem. Kui 99% sellest on juba ära kasutatud teiste elektriseadmete poolt, siis laadimiseks ei jäägi midagi. Keegi ei ole ju nõus kaotama oma argielu mugavusi elektriauto saabumisega pereliikmeks.

  3. Mõtle järele, kuhu kodulaadija paigaldada: õue, garaaži või kuuri alla. Välitingimustesse paigaldatavad laadijad peavad olema ilmastikukindlad, IP54 IK10 kaitseastmega.

Kindlasti tuleks laadija paigaldamiseks pöörduda pädeva elektriku poole, kes kontrollib üle olemasoleva elektrikilbi ja toob laadija juurde nõuetekohase toitekaabli.

  1. Ja veel üks väga oluline asi: olemasolev harilik pistikupesa EI OLE nõuetekohane laadimiskoht; seda võib kasutada üksnes erandjuhul. Miks küll nii? Kaks põhjust: tavalised pistikupesad ei ole loodud sellise pideva koormuse jaoks. Tavapesast laadimine on ka kõige aeglasem laadimismeetod ja suurema elektriauto akut ei jõua öö jooksul kindlasti täis laadida.

Uus Ensto One Home kodulaadijate pere katab kõik kodulaadimise vajadused. Olemas on kõik 4 põhitüüpi: 1-faasilised ja 3-faasilised, 16A ja 32A laadijad. Vajadusel saab maksimaalset laadimisvoolu piirata kas laadijaga kaasas oleva mobiilirakenduse abil või mehaaniliselt.

Ensto One Home kodulaadijad tarnitakse komplektis Mode3 Type2 laadimiskaabliga.

Ensto One Home kodulaadijate valik