Onninen ajakiri 1/2023

04.04.2023 22:00
Uurides ehitusettevõtjatelt, mis tunne on neil alanud 2023. aasta alguses tulevikku vaadata, siis väldib enamik kindlate prognooside tegemist. See on ka arusaadav, sest viimase kolme aasta jooksul on ära nähtud kõik mustad luiged, mida inimmõistus suudab ette manada – üleilmne pandeemia, globaalne transpordi intsident, konventsionaalse sõja puhkemine ja kõigi tavapäraste tarneahelate katkemine. See on olnud kõigile närvesööv aeg ning samas stressitaluvust korralikult tõstev.

Käesolevast ajakirja numbrist saab lugeda järgnevatest teemadest:

• EHITUSTURG 2023 - MILLAL KOIDAB UUS TÕUS?
Aasta tagasi hingasid ehitusettevõtted kergendatult, kui jäid riigihankel teiseks. Võidu noppinud kolleegidel tuli silmitsi seista olukordadega, kus metallarmatuuri hind sööstis raketina taevasse ja paljude ehitusmaterjalide puhul kimbutas selline tarnerisk, et mõistlikum oli kõik objektil vajaminevad kogused kohe välja osta. Ehitajale oli selline olukord harjumatu, kuid suuremat ebamugavustunnet valmistas Euroopas lahvatanud täiemahuline sõda.

• HUVITAV TÖÖ JA HEA SELTSKOND.
Mis hoiab inimest veerand sajandit või rohkemgi ühes töökohas? Mõni hindab stabiilsust, mõni väljakutseid, Onninen pakub mõlemat. Räägivad mehed, kes töötavad siin juba üle 20 aasta.

• ONNINEN SOOME 110!
Onnineni asutamisest Soomes möödus tänavu 110 aastat. 19. veebruaril 1913 pani Alfred Onninen Turus aluse ettevõttele, mis hakkas tegelema veetorustike paigaldamisega. Mõne aastaga arenes Onninen paigaldusfirmast hulgimüügiettevõtteks.

• ESTONIA TÖÖSTUSALA SAAB UNIKAALSE PÄIKESEPARGI.
Estonia kaevanduse tööstusalal hakkab 2024. aastal elektrit tootma 3-megavatise võimsusega päikesepark, mis esimesena Eestis paikneb aherainest rajatud alustarindil. Päikesepargi ehitab valmis Soomes, Baltikumis ja Poolas tegutsev taastuvenergiaettevõte Enefit Green. Onninen tarnis unikaalse projekti tarvis päikesepargi tootmisvõimsuse jagu Huawei invertereid.

• 3 PÕHJUST, MIKS SOLAXI HÜBRIIDINVERTER VÕIB OSUTUDA EESTIS PARIMAKS VALIKUKS.
Eesti päikesejaamade paigaldajad on pidanud varem silmitsi seisma kolme probleemiga: sümmeetrilise inverteri eripärast tulenev energia juurdeostmine võrgust ka päikeselistel päevadel, hübriidinverterite ebapiisav võimsus ja vahelahenduste otsimine NordPooli hinnainfoga liidestamiseks. Onnineni valikusse jõudnud SolaXi päikeseenergia lahendus suudab kõik need kolm probleemi kõrvaldada.

• ENERGY SAVE'I SOOJUSPUMP - VAIKNE JA STIILNE.
Veebruaris tutvustas Onninen esmakordselt Eestis Energy Save'i õhk-vesi soojuspumpa AW(C,RT) R32 V8. Huvi Tartus toimunud ürituse vastu oli suur ja kahepäevase põhjaliku koolituse lõpus said osalejad ka Eesti Külmaliidu poolt aktsepteeritud tunnistuse.

• TALTECH NÄITAB SUUNDA. JÄTKUSUUTLIK MAJANDAMINE JÕUAB ÕPPEKAVADESSE.
Rohepööre eeldab olulisi muutusi nii tehnoloogilises innovatsioonis kui inimeste käitumismustrites. See tähendab uutmoodi mõtlemist nii inseneride, protsessijuhtide kui strateegiliste planeerijate tasandil. Uute õppekavade ja õppeainete juurutamisega soovibki Tallinna Tehnikaülikool toetada kestliku mõtteviisi levimist nii ettevõtluses kui ühiskonnas laiemalt.

• ETTEVÕTTE KESTLIK ARENG AVAB UUSI VÕIMALUSI.
Kestlik areng pole sõnakõlks, vaid praktiline vajadus. Koos emaettevõtte Keskoga on Onninenis pandud paika suunad, kuidas käsikäes tarnijate ja klientidega anda panus jätkusuutliku tuleviku heaks. Mitmed neist muudavad äri sujuvamaks ja avavad ka uusi võimalusi.

• ONNINENI KONTOR SAI INIMSÕBRALIKU JA SÄÄSTLIKU VALGUSLAHENDUSE
Tänu uuele Ledvance’i valgustussüsteemile on Onnineni Betooni tänava kontor saanud oluliselt parema töökeskkonna, paindlikult juhitavad valgustingimused ning märkimisväärse energiasäästu. Tulevikus on lahenduse funktsionaalsust võimalik ka huvilistele klientidele kohapeal demonstreerida.

• MEHHAANILISED SUITSUEEMALDUSSÜSTEEMID.
Kõigis tänapäevaselt ehitatud ühiskondlikes ja kõrghoonetes on nõutav suitsueemaldussüsteemi kasutamine. Miks sellised süsteemid vajalikud on?

• KINNITA PÄIKESEPANEELID TURVALISELT!
Koos energiahindade tõusuga hüppas lakke ka huvi päikeseenergia vastu. Turule tuleb uusi paigaldajaid ja vahel tehakse teadmatusest ka vigu, mis hiljem kurjalt kätte maksavad.

• VÄIKEPRUULIJAD JA PIIMAFARMID ON ONNINENI TOIDUAINETÖÖSTUSE VALIKU ÜLES LEIDNUD.
Iga päev registreerub Onnineni klientideks uusi väikefarmereid ja mikrotootjaid, kes vajavad oma tootmise arendamiseks toiduainetööstuse torusid ja liitmikke. Mahu poolest suurim toidutööstuse materjalide tarne on seni olnud Kesk-Eestis rajatavasse E-piima ühistu uude piimatööstusesse.

• HEA KOOSTÖÖ TARTU RAKENDUSLIKU KOLLEDŽIGA.
Onninen toetab tehnosüsteemide paigaldajate koolitamist Tartu Rakenduslikus Kolledžis ja aitas sisustada soojuspumpade õppeklassi.