Onninen ajakiri 1/2024

07.04.2024 22:00
Onninen on Eesti suurim tehniliste toodete hulgimüüja. Meie kaudu jõuavad ehitusobjektidele seadmed ja materjalid, mis määravad paljuski ehitiste kvaliteedi ja eluea. See paneb meile vastutuse ühiskonna ees laiemalt. Tahame kaasa aidata, et Eesti oleks puhta keskkonnaga elamisväärne riik ka meie järeltulevatele põlvedele. Hoolime Eestist ja pingutame iga päev selle nimel, et aidata ehitada siia energiasäästlikke hooneid ja kestlikke rajatisi. Sellega anname oma panuse, et elurikkus ja elamisväärne keskkond säiliks ka meie lastelastel ja nende lastel.

Käesolevast ajakirja numbrist saab lugeda järgnevatest teemadest:

• EHITUSTURGU OOTAB EES VAIKNE AEG.
Ehitusettevõtjad on pessimistlikud. Kui ettevõtjatel on äriplaan, siis riigil ei paista seni mingisugust kava, kuhu suunas liikuda. Turuosaliste laiapilguline analüüs.

• KAIDO SOMELAR: KAITSETARISTUSSE PANNAKSE PALJU RAHA.
Kuidas näeb ehitusvaldkonna arenguid Ehitustrusti juht? Tartust välja kasvanud ehitus- ja kinnisvarafirma Ehitustrust juhatuse esimees Kaido Somelar ütleb, et ettevõte valib oma tegemisi ega raba ilmtingimata kõiki pakutavaid töid. Uute korterite tulevast müügitempot prognoosides arvab ta, et saabumas on aeg, mil müügiperiood kestab ehitus pluss üks aasta.

• KUIDAS TAGADA SÜSTEEMNE JA TÕHUS TULEKAITSELAHENDUS?
Tulekaitselahendusi ei saa teha nagu perele õhtusööki – ühe komponendi ostan ühelt tootjalt ja teise teiselt, kes aga midagi odavamalt müüb. Eri tootjate materjale kombineerides saame tulemuse, mille toimivus on teadmata. Miks on eri tootjate materjalide kombineerimine ohtlik?

• VOOL: ELEKTRIAUTODE LAADIMISEKS KORTERMAJADES JA ÄRIHOONETES.
Kiirelt kasvav elektriautode hulk on tekitanud nõudluse laadimispunktide järele nii kortermajades kui ka ärihoonetes. Ka ehitusseadustik näeb ette, et uute ja renoveeritavate hoonete juurde tuleb lisada elektriauto laadimispunkt.

• LAIEM VALIK, SUUREMAD KOGUSED JA TIPPTASEMEL TEHNILINE TUGI MUSTAMÄE
EXPRESSIS.

Mustamäe Express kolis uutesse ja avaramatesse ruumidesse ning kliendid on selle muutuse väga hästi vastu võtnud. Tootevalik on nüüd laiem ja kohapeal ladustatud kaupade kogused märgatavalt suuremad.

• LAEVAVRAKI PÄÄSTMINE PANI LEIDLIKKUSE PROOVILE.
Tallinnas Reidi kvartalis Lootsi 8 renoveerimistöödel välja tulnud koge vrakk on ajaloohuvilistele tõeline pärl. Selle kättesaamine rippus aga juuksekarva otsas ning tähendas krundi arendajale üle poole miljoni euro lisakulu.

• EUROOPA OTSIB TÕHUSAID RENOVEERIMISLAHENDUSI.
Tartu linn osaleb üleeuroopalises programmis, mille eesmärk on lihtsustada ja kiirendada elamute renoveerimist. Testprojekti käigus on puumajale paigaldatud tehaselised soojustuspaneelid, mis toodavad elektrit ja soojendavad vett.

• VARJEND SAAB UUSEHITISTE JUURES KOHUSTUSLIKUKS.
Peatselt tuleb uute hoonete ehitamisel rajada neisse ka varjend, kui ehitise pindala ületab 1200 m2. Juba olemasolevates hoonetes tuleb võimalusel paika panna varjumiskoht. Mis vahe neil on ja mida varjendite ehitamise kohustus täpsemalt tähendab?

• ÜLEMISTE TERMINAL KUI EESTI VÄRAV.
Ülemiste terminalist saab Baltimaid Lääne- ja Lõuna-Euroopaga ühendava kiire raudteeühenduse alguspunkt, aga ka Tallinna ühistranspordisõlm ja tõmbekeskus. Praegu käivad Ülemiste reisiterminali ehitustööd täie hooga ja kui kõik läheb plaanipäraselt, avab pilkupüüdev ehitis uksed 2028. aastal.

• MIS TOOB NOORI INSENERIAMETI JUURDE?
Tänavune Onnineni inseneriõppe stipendiumi laureaat, TalTechi kolmanda kursuse elektroenergeetika ja mehhatroonika tudeng Brenda Pent jõuab palju. Ta on üliõpilane, töötab täiskohaga Eleringis, korraldab energiateemalist noortefestivali Positron ja teeb Elektroenergeetika Seltsis projektijuhi tööd.

• VESINIKUPÖÖRE KÄIB HOOGA.
Pööre vesiniku kui rohelise energiaallika poole kulgeb maailmas tempokalt, kinnitab Eesti Vesinikuliidu liige, Tartu Ülikooli füüsikalise keemia professor akadeemik Enn Lust. Eesti jääb arengutest kümmekond aastat maha, kuid asjad liiguvad paremuse suunas, leiab ta.

• TERVIKLIKUD JA TÕHUSAD TOOTELAHENDUSED.
Onnineni tootelahendused koondavad ühe valdkonna seadmed ja materjalid omavahel sobivaks tehnosüsteemide terviklahenduseks. Tehnosüsteemide terviklahendused hoiavad kokku profi paigaldaja aega.

• MIDA TÄHENDAB INIMKESKNE VALGUSTUS?
Kõige kaasaegsem valgustuslahendus järgib loomulikku ööpäevarütmi, muutes päeva jooksul automaatselt nii valgustugevust kui värvsustemperatuuri. Selline valgus toetab inimese ööpäevarütmi, enesetunne on parem ja töö efektiivsem.