Onninen ajakiri 4/2022

04.12.2022 22:00
Lõppev aasta paneb energeetika ja ehitustehnoloogia arengule tugeva pitseri – oleme kõik saanud tunda, kui kallis võib olla elektrienergia ja kui oluline on selle võimalikult säästlik ja nutikas kasutamine. Onninen soovib olla oma klientidele heaks partneriks, et rohepöördega kaasnevatele nõuetele vastamine ei kujuneks mitte kehvaks kohustuseks, vaid avaks uusi võimalusi. Rohepoliitka raport toob välja, et rohepööre tekitab juba 2025. aastaks Euroopa Liidus ehituse valdkonnas täiendava 600 miljardi euro suuruse turu. Need tulud, kulud ja võimalused ei jagune piirkondade vahel võrdselt ja seetõttu poleks mõistlik avanevaid võimalusi kasutamata jätta. Nagu ütlevad klassikud: „Head kriisi ei maksa raisku lasta.“ Me hoiame tulevikutrendidel kätt pulsil ja suudame vastavalt tegutseda.

Sel korral keskendume Onnineni ajakirjas järgmistele teemadele:

• EESTI ROHEPÖÖRDE KEERISES - MIS SEIS ON?
Eesti võime täita Euroopa Liidus kokkulepitud keskkonnaeesmärke sõltub suuresti energeetika arendustest nii tootmise, jaotusvõrgu, aga ka ehitustehnoloogia tasemel, selgub Riigikantselei tellitud rohepoliitika eksperdirühma raportist. Sama kinnitavad Onnineni Energiapäeval eri paneelides esinenud valdkonnatipud.

• 7 NUTIKAT TRENDI ONNINENI ENERGIAPÄEVALT
Päikesepaneeli, soojuspumba või elektriautoga ei üllata enam kedagi, kuid nende tehnoloogiate sees ja kõrval leiavad aset põnevad arengud. Vähemaga saab rohkem. Toome välja valiku ideid, mis laiendavad oluliselt säästlikuma ja mugavama majandamise silmapiiri.

• FIBENOLI KATSETEHAS KERKIS VAATAMATA METALLIPÕUALE
Eesti ettevõte Fibenol on rajamas Imaverre puidu väärindamise katsetehast, mis on oma tehnoloogia poolest maailmas ainulaadne ning montaaži seisukohast keeruline objekt. Onninen tarnis tehase ehitajale torusüsteeme, mis olid valmistatud nii tavalisest kui ka happekindlast roostevabast terasest.

• ELEKTRITRANSPORT LEVIB KA VEONDUSES
Uute sisepõlemismootoriga sõiduautode müügi lõpetamine 2035. aastast seab ette
konkreetse silmapiiri heitmevaba transpordi esilekerkimiseks. Paljud ettevõtted soovivad süsinikuneutraalsuse või nullheitmete eesmärgid saavutada juba varem.
Transpordil on oluline roll, aga heitmevaba transpordi võrrandis on rohkem uutujaid kui elektrisõiduk.

• MIKS TASUB AEGUNUD VALGUSTID VAHETADA KOHE?
2023. aasta septembriks lõpeb Euroopa Liidus luminofoor-, halogeen- ning elavhõbedat sisaldavate valgusallikate tootmine ja import. Oma aja ära elanud valgustite vahetus energiasäästlike, loodussõbralike ja töökeskkonda parandavate vastu võib end ära tasuda vähem kui kahe aastaga.

• FOXWAY PÄIKESEJAAM VÕTAB KÕIGES MAKSIMUMI
Elektroonikaseadmete ringmajandusele spetsialiseeruv ettevõte Foxway avas septembrikuus Tartu lähedal tehas-lao, millest lõviosa katab päikeseelektrijaam.

• DUŠIRUUMI ÄRAVOOLUD KÄIVAD DISAININÕUETEGA KAASAS
Kasvav disaininõudlikkus ja suurte põrandaplaatide kasutamise soov on toonud kaasa erinevaid uusi lahendusi dušivee ärajuhtimiseks, mis võtavad maha klassikalise trapiga seotud füüsilised piirangud. Kujunduse kõrval peaks aga mõtlema ka lahenduse tehnilistele parameetritele ja hoolduse lihtsusele.

• ISIKLIK OSTUPULT SAIGI REAALSUSEKS
OnniApp’i viimane innovatsioon võimaldab muuta kliendi nutitelefoni Expressi külastades personaalseks ostupuldiks. Uuendusel on oluline koht füüsilise kaubanduse ja e-kanalite integreerimisel, mis laseb valida sobivaima viisi ostu sooritamiseks Onnineni Expressides, ning tõsta nii ostlemise kiirust, mugavust kui ka personaalsust.