Onninen ajakiri 4/2023

13.12.2023 22:00
Ajad on pöördelised ja mitmes valdkonnas toimuvad lausa revolutsioonilised ümberkorraldused. Nende muutuste juhtimisel on oluline roll ka erialaliitudel, mille kaudu ettevõtted ja spetsialistid saavad ühiselt seista valdkonna arengu ja huvide eest. Olulisteks teemadeks on muidugi järelkasv, hariduse kvaliteet ning koostöö riigiga ja ka lobitöö. Kutsete väljaandmine, standardite ja kompetentsinõuete väljatöötamine on samuti üks erialaliitude tegevuse tähtis tahk. Ühtsed nõudmised ja tingimused korrastavad turgu ja aitavad tagada ettevõtetele õiglase konkurentsi olukorra ning sobiva järelkasvu. Seega on erialaliitudest kasu kõigile turul tegutsevatele ettevõtetele ja spetsialistidele, hoolimata sellest, kas nad oma valdkonna ühendusse kuuluvad või mitte. Kuid aktiivne kaasalöömine annab parema võimaluse oma huvide eest seista. Hea, et meil selliseid söakaid ettevõtteid on, ja kutsume liituma ka uusi tegijaid!

Käesolevast ajakirja numbrist saab lugeda järgnevatest teemadest:

• PEETER MATT: „PÖÖRE KESTLIKKUSE POOLE ON VÄÄRAMATU.“
Ühiskond liigub rohelisemas suunas ja nii ka Onninen. Suund jätkusuutlikkuse
poole puudutab ettevõtet ennast, tarnijaid ja ka kliente.

• PANEME SELJAD KOKKU. MIKS ON VAJA ERIALALIITE?
Nii elektri, kütte, ventilatsiooni kui jahutuse valdkonnas on käimas hulk pöördelisi muutuseid ja mitmeidki väljakutseid on ettevõtetel mõistlik lahendada üheskoos. Erialaliitudes pannakse seljad kokku ja seistakse tugevamana oma huvide eest.

• KALLIKS TEMBELDATUD ELEKTRIKÜTE ON TEGEMAS COMEBACK´I.
Veel üsna hiljuti kiirustasid inimesed oma elektrikütet kalli hinna tõttu mõne muu kütteliigi vastu välja vahetama. Praeguseks on hinnad oluliselt langenud, lisaks on elekter kõige mugavam ja lihtsamini juhitav energialiik – targa juhtimisega saab kulusid kontrolli all hoida.

• MILLINE KÜTTELAHENDUS SÄÄSTAB KÕIGE ROHKEM?
Kodu kütmise kulud on viimasel ajal pidevalt muutunud – kord on üks soodsaks peetud lahendus ootamatult kallis, siis jälle teine, mida varem peeti liiga kulukaks, saanud palju odavamaks.

• NUTIKAS HOONEAUTOMAATIKA PARANDAB SISEKLIIMAT JA ANNAB KOKKUHOIU.
Tallinna ärisüdames asuvas kaasaegses Pronksi 19 büroohoones viisid Pristise insenerid Onnineni automaatikaspetsialisti abiga ellu uuendusliku Siemensi seadmetel põhineva hoonekliima lahenduse. Paraneb hoone sisekliima, maja haldamine muutub tõhusamaks ja lihtsamaks ning energiakulud vähenevad.

• SOOJUSPUMP NAGU KELLASSEPATÖÖ.
Viru Keskuse soojuspump on justkui parimatest osadest kokku pandud Šveitsi kell, mille sisemuses iga pisimgi detail töötab kooskõlas teistega selle nimel, et hoida energiat kokku just hetkel, mil selleks on õige aeg.

• KUIDAS LÄHEVAD MATERJALIRINGLUSESSE PÄIKESEPANEELID JA LIITIUMIOONAKUD?
Uusi päikeseparke kerkib hoogsalt, elektriautod tulevad mühinal ja kuum teema on energia salvestamine akupankadesse. Mis aga saab päikesepaneelidest ja akudest pärast kasutusaja lõppu?

• TIPPTASEMEL AUTOMAATIKASTEND TÕSTAB MEHAANIKAKOOLIS ÕPETAMISE KVALITEETI.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakool sai Onnineni vahendusel õppetööks Siemensi kõige kaasaegsema hooneautomaatika õppestendi, mis aitab koolil ette valmistada tänapäeva vajadustele vastavaid spetsialiste.

• KORTERMAJADE ELANIKUD OOTAVAD EUROTOETUSTE VALLANDUMIST.
Eestis vajab kaasajastamist 14 000 kortermaja, millest seni on renoveeritud vaid umbes 10 protsenti. Ühe aastaga suudetakse suuresti KredExi toetuste ja käenduste abiga korda teha umbes 300 hoonet. Tööpõld on seega lai, riigi toetusmeetmed peaks aga olema stabiilsemad.

• LUMINOFOORLAMPIDE AEG ON LÄBI.
Kvaliteetseid valgusteid tarniva põhjamaist päritolu firma SG Armaturen Soome piirkonna juht Mikael Lukka selgitab lähemalt, mida Euroopa Liidu uued regulatsioonid tähendavad ja miks pole mõtet luminofoorlampe kasutada.

• LAI VALIK ONNLINE´I TIPPKVALITEEDIGA VALGUSTEID NÜÜD EESTIS.
Valgustus ei ole pelgalt praktiline vajadus, et näeks hämaral ajal ringi liikuda – see on ka disainielement, mis määrab ruumi atmosfääri ja mõjutab isegi meie igapäevaelu kvaliteeti kuni töömeeleoluni välja. Onnline kui Kesko kontserni usaldusväärne kaubamärk on turul tuntud oma hea tootevaliku ja kvaliteedi poolest. Onnline valgustite valik on nüüd laienenud ja saadaval kõigis Onnineni
ekspressides.

• HALTONI PAINDLIKU REŽIIMIGA ISOLATSIOONIPALATID KAITSEVAD NAKKUSTE LEVIKU EEST.
Viimastel aastatel on Eesti haiglad hakanud suuremat tähelepanu pöörama nakkushaigete raviks mõeldud isolatsioonipalatite rajamisele, kus negatiivse või positiivse rõhu abil luuakse mikroobide levikut takistav keskkond. Onninen on koostöös Haltoniga saanud tänavu valmis juba 95 sellist palatit.

• PÄIKESEJAAMA RAJADES MÕTLE KA PÄÄSTJATE OHUTUSELE!
Kui juhtub õnnetus ja näiteks katusele paigaldatud päikesepaneelid satuvad
põlengusse, säilib elektrilöögi oht päästetöötajatele ka siis, kui hoonest elekter välja lülitada. Kuidas tagada päästjate ohutus?

• UUS MUSTAMÄE EXPRESS – AVAR JA SISUKAS!
Mustamäe Express avab peatselt uksed Kadaka tee 42b uutes, senisest suuremates ruumides. Onnineni rohkem kui 30 aastat kogemust on saanud uusima vormi, millega
pakutakse klientidele suurepärast teeninduskogemust ja kaasaegset ostukeskkonda.