Kasvuhoone tõhus kütmine Energy Save soojuspumbaga

Märtsi alguses on Norras Askeris ilm veel pakaseline, kuid ühes Ravnsborg Gårdi kasvuhoones leiame soojuse ja meeldivate aroomide mõnusa kombinatsiooni. Lõhn tuleb basiilikust, soojus päikesest ja ettevõtte Energy Save AS soojuspumbast.

pilt: ES kasvuhoone lugu 1

Tekst ja fotod: Dag Eivind Gangås.

Ei ole Energy Save AS-st midagi kuulnud? Võibki nii olla, sest seni ei olnud nad kasvuhoonete kütteseadmete turusegmenti veel laienenud. Ettevõttel on palju kogemusi soojuspumpade kasutamisega eri tüüpi hoonetes ja Ravnsborg Gårdi paigaldatud soojuspump võimaldab nüüd katsetada, millised erinõuded sellele tehnoloogiale tulenevad kasvuhoonetest.

Muuhulgas teevad nad koostööd suure ettevõttega UCO, mis tegeleb ka kraanade ja muude ehitusmasinate ja seadmete rentimisega.

ASKER

Energy Save AS paikneb Askeris. Ettevõte on ES Heat Pumps AB tütarettevõte (peakorter Rootsis Alingsåsis).
Emafirma tarnib õhk-vesi soojuspumbalahendusi üle kogu Euroopa, keskendudes suurtele süsteemidele (nii püsipaigaldatavatele kui ka teisaldatavatele).

HEATBOX 90 KW EVI

Ravnsborg Gårdis katsetatakse seadet Heatbox 90 kW EVI (2x45 kW). Ühe eelkomplekteeritud seadme võimsus on kuni 90 kW, mis jaguneb võrdselt kahe masina vahel.

Seade on kohe kasutusvalmis (niiöelda „Plug & Play“ lahendus) ja seda on lihtne ühendada olemasolevate paigaldistega ning klient saab selle just soovitud võimsusega. See konkreetne seade on paigutatud 10- jalasesse konteinerisse, kuid suurema seadme jaoks on ilmselt mõistlikum ehitada eraldi hoone.

pilt: ES kasvuhoone lugu 2

„Tegelikult oli meie seadme kasvuhoonega ühendamiseks vaja teha vaid väikseid kohandusi. Seinas oli luuk selles kohas, kust tahtsime kaablid ja voolikud sisse viia, nii et ainus, mida pidime tegema, oli keevisühendus ringvõrguga. Kui oleks tegemist püsiva küttelahendusega, oleksime pidanud tegema muudatusi elektrisüsteemis, sest seade on tegelikult mõeldud kasutama 63 A elektritoidet, kuid meil oli saadaval vaid 40 A. Seetõttu töötab seade katseperioodil piiratud võimsusega,“ räägib Energy Save AS tehnikadirektor Jon Aksel Mathiesen.

ÜLEVAATUS

pilt: ES kasvuhoone lugu 3
Vasakult paremale: Jan Tore Andersen Ravnsborg, Ragnar Strand ja Arek Kocjan Ravnsborg Gartnerist; Jon Aksel Maihiesen, Calle Gabinus ja Johnny Bjørn Herheim Energy Save-ist; Martin Knoop ja Espen Vagstein NGF-ist.

Koos Energy Save ASi peadirektori Johnny Bjørn Herheimiga, ESiHeat Pumpsi võtmekliendihalduriga Norras ja Rootsis Calle Gabinusega, Jan Tore Andersen Ravnsborgi, Ragnar Strandi ja Arek Kocjaniga, kes on vastavalt Ravnsborg Gartneri põhiaktsionär, peadirektor ja tegevjuht ning NGFi energianõustajate Martin Knoopi ja Espen Vagsteiniga viib Mathiesen meid ringkäigule, et näidata, kuidas süsteem töötab.

Ta ütleb, et soojuspump paigaldati veebruari alguses ja kogemused on seni olnud ainult head. Kaks 45 kW soojuspumpa on ühendatud kasvuhoonega, mis on pumpade täisvõimsuse jaoks küll pisut liiga väike, kuid see ei ole katse seisukohast oluline.

63 A elektritoite olemasolul võiksid need pumbad kütta kaks korda suurema ruumi. Viiest sellisest pumbast piisaks kogu 8000 ruutmeetrise aiandi tarbeks. Praktikas piisaks ka neljast pumbast, sest need kataksid suure osa küttevajadustest ja vaid kõrgeimate tippude ajal oleks vaja kasutada täiendavat soojusallikat.

Soojuspumpade praeguse konfiguratsiooni korral töötab peamiselt üks pump, teine käivitub vajadusel korral. Kahe pumba kasutamine võimaldab neid kordamööda sulatada nii, et kasvuhoone kütmine ei peatuks.

ES NordFlex

pilt: ES kasvuhoone lugu 4

Konteineris on ruumi ka 500 l varumahutile ja pump suudab küttevee soojendada temperatuurini 60 °C. Süsteem koosneb primaar- ja sekundaarkontuurist, mille vahel on soojusvaheti. Kasvuhoone küttesüsteemi torustik on ühendatud sekundaarkontuuriga. Soojuspumbad reguleerivad temperatuuri, juhindudes temperatuuriandurist, mis ripub kasvuhoone keskel umbes 30 cm taimedest kõrgemal.

Temperatuuri seadeväärtus on 25 °C ja soojuspump tagab õige temperatuuriga vee ringluse sekundaarkontuuris kasvuhoone sees. See tähendab, et pealevoolutemperatuur soojuspumbast muutub proportsionaalselt ruumi temperatuuriga. Kui sekundaarkontuuris on vaja kõrgemat veetemperatuuri, avab soojuspump reguleerventiilid kasvuhoone peamisse küttesüsteemi ja lisab soojemat vett. Energy Save kasutab enda väljatöötatud juhtsüsteemi ES NordFlex.