Uudne külmasüsteem aitab säästa nii energiat kui loodust

07.04.2021 21:00
Pärnu Ülejõe Rimi kauplusel on üks omapära, mida ostjad ei märkagi, kuid mis ometigi teeb selle poe tehnoloogilises plaanis Eestis väga eriliseks. Nimelt on kaupluse külmikud ühendatud küttesüsteemiga, nii et kogu külmatootmisel tekkiv jääksoojus kasutatakse tõhusalt ära.

"Tahtsime ühe poe näitel vaadata, mida see süsteem endast ette kujutab ja milline saab olema energia kokkuhoid," selgitas Rimi Eesti Rood AS kinnisvara arendusjuht Peter Ranne ettevõtte otsust investeeringu tegemiseks.

"Kasutame nüüd kogu külmasüsteemist äraviidava soojusenergia ruumide kütmiseks ja tarbevee soojendamiseks. Kuna meil pole selle käivitamisest veel üht aastat täis, siis andmed on veel üsna esialgsed, aga laias laastus on energiakulud kolmandiku võrra vähenenud. Muidugi on meie jaoks oluline ka keskkonnaaspekt, kuna tulenevalt emaettevõtte poliitikast tarbime ainult rohelist energiat. Pärnu Ülejõe pood on alles pilootprojekt."

"Hetkel on see uusim energia- ja keskkonnasäästu tehnoloogia, mida AS Onninen on aidanud Eesti turule tuua. Kõige suurem erinevus tavapärase külmasüsteemiga on see, et hoitakse energiat kokku. Tegu on sedavõrd toreda lahendusega, et see lööb korraga lausa kahte kärbest - aitab nii säästa küttekuludelt kui ka hoida keskkonda," ütleb Onnineni jahutuse tootelahenduse juht Erki Sirel.

Waterloop süsteemi Pärnu Ülejõe Rimi kauplusese paigaldanud Sisustaja OÜ projektijuhi Reno Hannese kinnitusel on juba esimese kütteperioodiga näha, kuidas investeering on end õigustanud:

"Kauplusehoone, mida varem köeti õliküttega, püsis sel talvel soojana külmasüsteemi jääksoojuse ja Waterloop lahenduse toel," ütleb ta. "Waterloopiga ühendatud soojuspump suutis ära toita ventilatsioonikütte, radiaatorid ning tarbeveeboileri. Varem oli õliküte ventilatsiooni ja radikate soojendamiseks ning tarbevett soojendati elektriboileriga. Me ka ei uskunud kõiki analüütikanumbreid algul, aga tõsi on see, et nende põhjalt on süsteemi tasuvusperioodiks 6-6,5 aastat."

Waterloop, mida võiks otse tõlkida kui "veeaas", toimib suletud ringina kaupluse salongi külmaseadmete ja tehnoruumides sahiseva soojuspumba vahel. Ülesandeks on koguda külmatootmisel tekkiv soojusenergia, et juhtida see hoone küttesüsteemi ja tarbevee soojendamiseks. Kuna Pärnu Ülejõe Rimis on on kütteallikana kasutusel Saksa kvaliteediga Dimplex soojuspump ja Rivacoldi waterloop seadmed, tähendab integreeritud lahendus muljetavaldavat kasutegurit soojatootmisel.

2020-sisupildid-skeem-1

Süsteemi paigaldamisega tegeleva Sisustaja OÜ projektijuhi Reno Hannese sõnul saab maja teha ka täiesti süsinikuneutraalseks lisades veel päikesepaneelid või muu taastuvenergia tootmine. On ju täiesti loogiline külmaprotsessis tekkiv soojus mitte ilma kütmiseks õue suunata, vaid kasutada see hoones ära fossiilsete soojusallikate asemel.

Taolisi kauplusi, kus külmasüsteem on waterloop lahendusega, võib Eestis veel ühe käe sõrmedel kokku lugeda. Jääksoojuse tagastamiseks integreeritud küttega neist ainult kaks.

Tegu on meie riigis teedrajava innovatsiooniga, mis toetab nii energia- kui keskkonnasäästu.

Soomes on see juba hästi omaks võetud ning Saksamaal aastaid kasutusel olnud tehnoloogia. Eestis pole energiahind ilmselt olnud varem piisavalt motiveeriv, et kaupmehed oleksid integreeritud külma- ja küttelahenduste peale mõelnud, arvab Reno Hannes. Kulude kerkides saab sellest kasvav trend.

"Kui vaadata neid kliimaeesmärke, mis on Eestis seatud 2035. ja 2050. aastateks - muutuda energiasäästlikumaks ja viia CO2 heitmed nulli, siis täidab see neid kõiki," lisab Erki Sirel. Lisaks energiasäästule on oluline argument ka keskkonnakaitse. Ja see väljendub waterloop süsteemi külmaaine valikus.

Osoonikihti hävitavate F-gaaside asemel on selles kasutusel R290 ehk propaan. Väiksemates külmasüsteemides on see täiesti ohutu.

Muidugi pole vähetähtis ka kogu süsteemi praktilisus ning sobivus kaupluste vajadustega.

"Külm on igas toidukaupluses A ja O - ilma selleta ei saa," ütleb mitme kaupluseketi partner Sisustaja OÜ projektijuht Reno Hannes. "Külmasüsteem on üldiselt rätsepatöö - igale kauplusehoonele ja kaupmehele tuleb teha omamoodi. Kõik sõltub ju sellest, kui palju on planeeritud külmmööblit, kui suur on kogu jahutussüsteem, kui palju energiat sealt kätte saab. Kui algandmed teada, siis sobitame sellega waterloopi ja integreerime soojuspumba."

Kõige optimaalsem on lahendus väikese ja keskmise suurusega kauplustes. Maksimaalse võimsuse piir võiks olla 10 ühikut ehk umbes 25 meetrit külmikuid. Waterloop sobib väikesele ja keskmisele kauplusele paindlikkuse ja ökonoomsuse poolest.

"Kaubanduses on alati ruumipuudus ja tehniliste ruumide suurus murekoht. Külmatehnika puhul kipuvad ruumid olema väikesevõitu ja küttesõlmedele veelgi väiksemad. Õnneks on waterloop ruumikasutuses kokkuhoidlik - sisuliselt on tal üks pumbagrupp, mida võib panna ükskõik kuhu - põrandale, seinale või isegi ilmastikukindlana katusele," kirjeldab Reno Hannes.

Isegi väikese pinnaga maapood võidab sellisest lähenemisest. Kuna waterloop lahendusega sobivate külmikute valik on piisavalt lai, saab komplekteerida ka väga väikese põrandapinna jaoks sobiva süsteemi. Teine oluline mugavus on põhimõtteline erinevus keskkülmasüsteemist riskide maandamisel - iga kapp ja kamber on oma kompressoriga ja kui ühel peaks juhtuma mingi tehniline rike, siis on võimalik kaubad ajutiselt tõsta teise külmikusse, et need ei rikneks.

Kuigi soojustehniliselt pole tegu eriti keeruka lahendusega, peavad selle toimima saamiseks külmatehnika ja soojuspumba süsteem väga head koostööd tegema. Oluline on ka hooneautomaatika seadistus, et saada kütet juhtima täpselt sinna kuhu vaja ning täpsed analüütilised andmed soojusenergia mõõtmiseks.

Erinevate komponentide ühendamisel tulebki mängu Onnineni kompetents. "Kuna kuulume Kesko kontserni ja sellel on ka suured poeketid, siis on need külma- ja küttelahendused praktilisest vajadusest välja töötatud. Soomes on ju neid poode tuhandeid. Väga palju aitaski meid tehnoloogia osas Soome pool, sealt tuleb üsna palju oskusteavet, mida oleme valmis ka projekteerijatega jagama, et nad saaksid rohelise jalajälje mõttes uudset tehnoloogiat kavandada," ütleb Onnineni jahutuse tootelahenduste juht Erki Sirel. "Kindlasti soovime olla kõiges innovatiivne ja kliendisõbralik. Meie hea koostööpartner Sisustaja OÜ on aidanud kauplustele erinevaid lahendusi paigaldada ja tunneb väga hästi nende hingeelu - seetõttu õnnestus ka esimeste uudsete süsteemide tööle rakendamine kohe tõhusalt."