Kuidas hoida klassiruumi õhk värske ja viirusevaba? Whisper Air saab õhuvahetuse probleemi lahendada

04.05.2021 21:00
Koroonaviiruse ja muude nakkustekitajate leviku oluline piiramine eeldaks tõhusat õhuvahetust – soovituslikult vähemalt 10 liitrit sekundis iga õpilase kohta. Millisel moel saavutada see neis koolimajades või lasteaedades, kus sundventilatsiooni pole ning keskjuhtimisega lahenduse rajamine on mingil põhjusel võimatu?

Onninen AS ventilatsiooni ärisuuna juht Reino Altrov räägib lähemalt

Oleme selle klassiruumide ventileerimise probleemi kallal seoses koroonakriisiga palju juurelnud ning esimene tõdemus on see, et pelgalt CO2 andurite soetamisest kõikidesse kooliruumidesse õhukvaliteedi tõstmiseks muidugi ei piisa.

__ Pelgalt CO2 andurite soetamisest kõikidesse kooliruumidesse õhukvaliteedi tõstmiseks muidugi ei piisa__

Kui andur annab häiret poole tunni pealt ja väljas on külm talveilm, siis ilmselgelt ei hakka keegi pärani aknaid avama. Ka intensiivne tuulutamine vahetunni ajal ei päästa, kuna pideval hingamisel CO2 tase õhuvahetuseta ruumis tõuseb üsna kiiresti.

Seega peab õhk ikkagi pidevalt liikuma ja uuenema. Hea õhukvaliteedi ja turvalisema keskkonna saavutamiseks võiks värske õhu kogus olla 10 liitri jagu õpilase kohta sekundis - 25 õpilasega ruumis seega 250 liitrit sekundis, mida on päris palju. Kui koolis puudub majaülene sundventilatsioon, võib see olla paras väljakutse, kuigi sugugi mitte võimatu.

Kõige taskukohasem ja kiirelt rakendavam variant - ruumisisene ventilatsiooniseade

Analüüsisime võimalusi just sellise olukorra puhuks ja jõudsime järeldusele, et seal, kus klassikaline kompaktventilatsiooniseade ei sobiks oma mürataseme või paigalduskeerukuse tõttu, on kõige taskukohasem ja kiirelt rakendavam variant ruumisisene ventilatsiooniseade. Selline lahendus suudab teenindada ühte klassiruumi või auditooriumi.

Lahendus suudab teenindada ühte klassiruumi või auditooriumi

Paigaldamiseks ei pea tegema torutöid, rajama täiendavaid šahte ega võtma ette suurt projektimuutust täiendava tehnovõrgu rajamiseks.

Põhimõtteliselt on tegu kõiki tõhusa ventilatsiooni elemente sisaldava seadmega, kus on nii soojusvaheti, kalorifeer kui ka filtrid. Eeliseks on äärmiselt väike müratase, nagu selle inglisekeelne nimigi ütleb - Whisper-Air.

Seadmes on juba sisseehitatud CO2 andur, mis tähendab, et ta mõõdab automaatselt õhukvaliteeti ja juhib kiirust. Lisaks on ka nädalakell, millega programmeerida käivitus vähemalt 2 tundi enne koolipäeva algust ning väljalülitus 2 tundi pärast tundide lõppu.

Whisper-Air mudel HRWA2-100

Seade suudab vahetada ruumis nii palju õhku, et saavutab nõuetele vastavad parameetrid isegi väiksema, kui 55-protsendilise nominaalkiirusega. Sellise õhuhulga juures on müratase alla 30dB, mis jääbki inimese sosina tasemele.

Onninen 2VV wisperair koolidele

Selliselt on seadmel võimsusvaru ruumi hoogsamaks tuulutamiseks vahetundide ajal.
Kui terve koolimaja varustamine keskventilatsiooniga võib tunduda üpris keeruline ja kulukas ettevõtmine, siis Whisper-Airiga saab õhuvahetuse probleemi lahendada üksikute ruumide kaupa. Alustades neist, kus häda kõige suurem. Nii ei pea aastaid ootama, millal tekib võimekus kogu hoone renoveerimiseks.

Euroopa kütte-, ventilatsiooni- ja õhukonditsioneerimise assotsiatsioonide föderatsioon REHVA kasutab õhuvahetuse arvutuste kalkuleerimisel tõhusa nakkusohu vähendamiseks Wells-Riley mudelit, mille kohaselt väheneb viirusega nakatumise tõenäosus sajalt protsendilt 20 protsendile, kui õhuvahetus on 4 l/s m2 kohta (arvestatud on algselt 0,2 l/s m2 kohta 50m2 suuruses avatud plaaniga kontoris). Normidele vastavate õhuhulkade puhul jääb see tõenäosus ühe nakatunuga klassiruumis kõigest 3 protsendile.

Muidugi ei tohiks unustada ka seda, et ainuüksi seadme paigaldusest ei piisa - teda tuleb ka nõuetekohaselt käidelda ning hooldada. Käitlemisel on oluline pidada kinni 2-tunni reeglist, et ventilatsioon töötaks piisava aja enne inimeste ruumi saabumist ja pärast lahkumist.

Käitlemisel on oluline pidada kinni 2-tunni reeglist, et ventilatsioon töötaks piisava aja enne inimeste ruumi saabumist ja pärast lahkumist

Hooldusel tuleb tähelepanu pöörata, et seadmesse paigaldataks õigeaegselt kvaliteetseid originaalfiltreid.

Paraku oleme viimasel ajal kokku puutunud olukordadega, kus madala hinnaklassi filtrid on tekitanud ventilatsioonisüsteemis häireid ning tootjad nõuavad garantii kehtimiseks originaalfiltrite kasutamist.

Täiendav info

Margus Vreintaal
[email protected]
+372 523 0569

Hajutatud soojustagasti on nii vaikne, et selle sahinat on vaevu kuulda

Soojustagasti nimi WHISPER AIR räägib enda eest. Selle töötamist nimiõhuvoolu korral on vaevu kuulda. Müratase on 35 dB(A), mis on võrreldav sosistamisega. Koolis või kontoris kasutamise korral on see väga oluline. Soojustagastil on energiasäästlikud EC-mootorid ja väga tõhus soojusvaheti standardse alumiiniumsüdamikuga või entalpia-tüüpi südamikuga, mis takistab siseõhu kuivatamist.

Seadet juhib juhtseade AirGENIO, mis võimaldab kasutajal kohandada oma eelistusi kõikide kliimatingimuste jaoks, et tagada kõigi jaoks mugav keskkond. Õhu optimaalset CO2-taset hoitakse sisseehitatud CO2-anduri abil, mis juhib ventilaatori töökiirust.

WHISPER AIR on spetsiaalselt konstrueeritud kooli, lasteaia, kontori, avatud ruumi või konverentsiruumi ventileerimise jaoks.

Tehnilised andmed

  • Õhu vooluhulk: 400, 700 või 1000 m3/h.
  • Tõhus soojustagastus – kuni 93%.
  • Mudel ENTHALPY – suur niiskusetagastus, kuni 60%.
  • Energiasäästlikud EC-mootorid.
  • Töötab väga vaikselt: 35 dB(A).
  • Sisseehitatud CO2-andur.
  • Juhtseade AirGENIO sisseehitatud värvilise puuteekraaniga.
  • Rakendus 2VV AirGENIO.

Tutvu tootevalikuga